Afrika Asie Austrálie Evropa Jižní Amerika Severní Amerika

Afrika

DAHOME

Bos taurus taurus domestic

 

Dahome je zakrslé plemeno afrického skotu, původem z republiky Dahome a sousedních států. Je nejmenším plemenem domácího skotu. Vyskytuje se ve dvou barevnostech, černé a hnědé (spíše šedohnědé) a v našich evropských podmínkách i ve dvou hmotnostních kategoriích. Kravičky dospívají ve věku dvou let, býčci okolo třech roků. Dožívají se 25–30 let. Jsou dokonale adaptované na naše evropské poměry. Nemají rádi silný vítr a průvan. Na chov jsou nenároční, v létě přespávají na pastvině, na zimu je třeba zajistit jim přístřešek, do kterého netáhne.

Hmotnost 150– 300 kg

Výška 80–100 cm

HUSICE NILSKÁ

Alopochen aegyptiacus

Husice nilská je velký druh ptáka, peří má převážně světle hnědé, s tmavou skvrnou kolem oka, tmavě hnědou skvrnou na hrudi a velkými bílými poli v křídlech. Žije v Africe,

ale po vysazení vytvořila stálé populace i jinde, např. v Anglii, Nizozemsku nebo Francii.

Hmotnost 3,5 kg

KOZA ANGLONUBIJSKÁ

Capra aegagrus hircus „Anglo-Nubian goat“

 

Toto zajímavé a vysoce efektivní plemeno bylo vyšlechtěno na britských ostrovech křížením indických a súdánských koz s anglickými mléčnými plemeny.

Plemeno je velkého tělesného rámce s pevnou konstitucí, na vysokých nohách, s typickou klabonosou hlavou a širokýma svislýma ušima. U rohatých koz jsou rohy nasazeny široce od sebe, směřují dozadu a neměly by vybočovat ven. Krk je bez přívěsků. Hřbet je rovný a dlouhý, kříž může být mírně vyšší než kohoutek, ovšem bez zakřivení páteře. Srst je krátká a jemná bez dlouhých chlupů. Barva bílá, smetanová, světle hnědá, kaštanová, černá, případně i strakatá.

Plemeno se vyznačuje vysokou plodností, výbornou mléčnou užitkovostí a kvalitou mléka.

Hmotnost 54–77 kg

Výška v kohoutku 40–80 cm

KOZA KAMERUNSKÁ

Capra aegagrus hircus „Cameroon Dwarf“

 

Kamerunská koza je nejmenší plemeno kozy domácí původem ze západního pobřeží Afriky.

Je to nenáročné plemeno, v současnosti chované převážně jako domácí mazlíček. Koza kamerunská je schopná přežít v oblastech s velmi chudou vegetací. Živí se trávou, listy keřů a stromů. Má málo mléka, takže stačí pouze pro kůzlata.

Pro plemeno jsou typické krátké končetiny a objemné břicho. Uši jsou rovněž krátké, obě pohlaví mají rohy. Jsou to přizpůsobivá a obratná zvířata s tvrdou konstitucí, snadno zdolávají náročnější překážky a dokážou šplhat na nízké stromy.

Koza se dožívá věku maximálně 15 let.

Hmotnost 25–30 kg

Výška 40–45 cm

OSEL

Equus Asinus

 

Osel je podrod zvířat z čeledi koňovitých, Rod zahrnuje tři divoce žijící druhy – osla afrického, osla asijského a kianga. Domestikací dnes vzácného osla afrického vznikl osel domácí. Domestikovaly ho národy žijící v povodí Nilu několik tisíciletí před naším letopočtem.

Osel je využíván jako silné, houževnaté, tažné a nenáročné zvíře. Je schopný nést velmi těžký náklad na dlouhé vzdálenosti s minimálními nároky na množství i kvalitu vody. Na svém hřbetě dokáže unést neuvěřitelně těžký náklad – až 300 kg.

Oslové patří mezi lichokopytníky. Mají poněkud kratší nohy a větší hlavu, dlouhé uši. Všechny druhy oslů mají na hřbetě úhoří pruh, časté je také tmavé zebrování končetin.

Hmotnost 180–240 kg

Výška kohoutku 112–115 cm

OVCE KAMERUNSKÁ

Ovis orientalis aries

 

Kamerunská ovce je západoafrické srstnaté zakrslé plemeno, vyskytuje se ve dvou základních užitkových barevných typech: hnědé srnčí a černobílé. Berani mají rohy a charakteristickou hřívu. Hnědé plemeno s černou barvou břicha a vnitřních částí končetin je menšího tělesného rámce a pevné konstituce. Hlava středně dlouhá u beranů je mírně klabonosá, krk svalnatý a poměrně dlouhý, hruď středně hluboká a široká, končetiny středně dlouhé, pevné, hřbet rovný, záď mírně sražená. Srst je vyrovnaná a lesklá. Ovce mají dobré mateřské vlastnosti. Plemeno je vhodné pro oplocené pastviny či zahrady.

Hmotnost 30–40 kg

Výška v kohoutku 55–60 cm

WATUSI (VAHUMSKÝ SKOT)

Bos taurus watusi

 

Vahumský skot je plemeno domácího skotu původem z východní a jižní Afriky,

patří k středně velkým plemenům. Je příbuzný asijských plemen zebu, ale na rozdíl od nich nemá na hřbetě hrb. Jeho srst je krátká, zbarvení většinou červenohnědé, méně často černé, bílé nebo skvrnité. Především býci mají dlouhé

rohy, které mohou dosahovat rozpětí až 200 cm.

Masajové, Tutsiové a jiní domorodci ho chovají pro mléko. Využívají i jeho krev, kterou odebírají živým býkům a pijí smíchanou s mlékem. Některé kmeny jej využívají také k jízdě. V tradiční kultuře afrických pastevců slouží jako platidlo a symbol majetku. Užitkovost plemene watusi sice není vysoká, ale má některé cenné vlastnosti: skromnost, dlouhověkost a odolnost proti tropickým chorobám.

Hmotnost 500–700 kg

Výška v kohoutku 160 cm